Exotický Karibik láka rok čo rok väčšie množstvo turistov aj zo Slovenska. Jedným z top ostrovov tejto oblasti je Aruba, správou patriaca pod Holandské kráľovstvo. Aruba je maličký ostrov s rozlohou 179 km2 len 15km vzdialený od severného pobrežia Venezuely a 100km od Kolumbie. Jeho netradičná klíma zabezpečuje celoročné stále teploty okolo 27 až 30°C a počasie takmer úplne bez zrážok. Dovolenka na Arube je teda zárukou, že počas niekoľkých dní oddychu si môžete naplno užívať more, pláže a najmä slnečné lúče. Aruba je mimoriadne obľúbená u milovníkov golfu a potápania, ktorých očarila ideálnymi podmienkami.

Cesta na Arubu vedie priamo z niekoľkých metropol, k nám najbližšie lietajú priamo na Arubu v hlavnej turistickej sezóne aj letecké spoločnosti z Londýna či Amsterdamu. Ostrov je relatívne malý, a preto je všetko nablízku. Nie je potrebné riešiť žiadne taxíky či prenajímanie auta, mnohé hotely totiž svojich klientov na letisku vyzdvihnú a v prípade, že chcete navštíviť inú časť ostrova, transport vám opäť zabezpečia.

Hlavné turistické rezorty sa nachádzajú na severovýchode a juhozápade ostrova. Napriek jeho malej rozlohe ponúkajú tieto dve oblasti odlišné podmienky pre návštevníkov. Na juhozápade sa môžete radovať z pokojného mora tyrkysovej farby a bielym piesočnatým plážam. Severovýchodné pobrežie je priklonené k Atlantiku, ktorého vody sú nestále, časté sú vysoké vlny a preto je táto oblasť cenená hlavne u surférov. Pobrežie je členitejšie, striedajú sa piesočnaté pláže a skalnaté útesy. Najobľúbenejším rezortom je svetoznáme mesto Palm Beach s ideálnymi podmienkami na kúpanie v pokojnom mori, nádhernou scenériou či nočným životom.

Aruba dovolenkový raj

Okrem pláži odporúčame na Arube navštíviť aj iné miesta, ktoré sa zapíšu do vašej pamäti. Takým je napríklad aj prírodný bazén Concha tvorený skalnatým sedlom vyčnievajúcim do oceánu. Nezabudnite tiež navštíviť hlavné mesto Aruby Oranjestad. Z tohto mesta budú nadšené najmä dámy, pretože sa v ňom nachádzajú promenády s butikmi, kde sa dá dobre nakúpiť aj v obchodoch svetoznámych módnych značiek. Voľný čas si môžete spríjemniť návštevou Národného parku Arikok, Jaskyní Guadirkiri, Palmového ostrova (The Palm Island), továrne na Aloe (Aruba Aloe Factory), urobiť si celodenný výlet k prírodnému bazénu Conchi, navštíviť maják California, Motýliu farmu, či navštíviť veterný mlyn (De Oude Molen), ktorý bol postavený v Holandsku v roku 1804 a na Arubu privezený v roku 1906. Ak máte radi aktívny oddych, Aruba vám ponúkne jazdu na koňoch, Jeep Safari, Hiking, cyklistické výlety, štvrokolky, výlety po mori, rybárčenie, kajakovanie, windsurfing, potápanie či šnorchlovanie. Hlad po historii môžete zahnať návštevou Historického múzea, Archeologického múzea, Numizmatického múzea, či Arubského železničného múzea. Na Arube sa rozhodne nudiť nebudete.

Aruba základné informácie:
Aruba je autonómnym územím Holandského kráľovstva s vlastnou vládou i vlajkou, ktorému vládne holandská kráľovná Beatrix.
Hlavné mesto: Oranjestad
Úradný jazyk: Holandčina, používajú sa jazyky Papiamento
Rozloha ostrova: 179km2
Počet obyvateľov: 101 000 (2010)
Mena: Arubský gulden, AWG
Medzinárodná predvoľba: +297
K návšteve ostrova vám stačí platný pas. Pri vstupnej kontrole môže byť požiadaní preukázať zabezpečenie ubytovania (rezerváciu v hoteli, list vlastníctva), či dostatok finančných prostriedkov na pobyt. Počas svojho pobytu na Arube nesmú turisti pracovať.