Bogota oficiálne Santa Fé de Bogotá je hlavné mesto Kolumbie, ktoré sa nachádza v regióne Andino, takmer uprostred krajiny. Pôvodný obyvatelia nazývali mesto Bocata. V roku 1538 prvú osadu založil Gonzalo Jiménez de Quesada a nazýval ju Santa Fé de Bocata. Bogotá je najväčším a najľudnatejším mestom v Kolumbii a jej nadmorská výška 2640 m z nej robí tretie najvyššie položené hlavné mesto na svete, po La Paz a Quito.

Bogota, Kolumbia, Južná Amerika
Bogotá, Atény Južnej Ameriky

Vďaka mnohým univerzitám a knižniciam je hlavné mesto Kolumbie považované za Atény Južnej Ameriky.

Už pri krátkej návšteve zistíte, že je predovšetkým mestom kontrastov, a ako taká ponúka jedinečný zážitok pre svojich návštevníkov. Bogotá je jedna z najmodernejších metropol Južnej Ameriky, ktorá sa neustálym rastom snaží etablovať ako jedno z najvýznamnejších svetových miest.

Je to mesto, ktoré bolo vystavené európskym a severoamerickým vplyvom, ktoré uspokojuje návštevníkov, ktoré zabezpečuje, niečo z tradičných jedál  ako napríklad Ajiaco, ale aj reštaurácie rýchleho občerstvenia.

Bogotá je rozdelená na 4 časti: chudobnejší juh, El Centro, kde sa nachádzajú tradičné miesta, mestské a štátne úrady a finančné riaditeľstvo . El Occidente, ktoré je domovom významných športovísk a vonkajších parkov, rovnako ako bývanie pre ľudí strednej a vyššej triedy. Severná časť je najmodernejšia, nájdeme tu mnoho luxusných bytových priestorov, nákupné centrá s drahými obchodmi, butiky, kaviarne, nočné kluby, a veľa nových obchodných priestorov, ktoré čakajú na mnohé nadnárodné korporácie. Počas posledného desaťročia, sa kvôli rozkvetu mesta, niektoré okolité miesta ako Suba, Soacha a Fontibón pripojili a sú súčasťou veľkej Bogoty.

Bogota, hlavné mesto Kolumbie
Nočná Bogotá, 8,5 miliónové hlavné mesto Kolumbie

Bogota je rozdelená do 20 rôznych častí, a návšteva tohto krásneho mesta vám zaberie tri – štyri dni.  K najzaujímavejším štvrtiam patrí:
La Candelaria: koloniálna štvrť je oficiálne v okrese Santa Fé. Tu bolo založené Kolumbijské hlavné mesto v roku 1538 španielom Gonzalo Jiménez de Quesada y Rivera v mieste, dnes známom ako El Chorro de Quevedo. O rok neskôr úrady založili o niekoľko blokov ďalej nove mesto, dnes známom ako Plaza de Bolívar. Bogota potom vyrastala po okolí. Pretože mesto sa rozšírilo na západ a na sever, La Candelaria si zachovala z veľkej časti koloniálnu atmosféru. Štvrť je plná dláždených ulíc a storočných domov. Na historickom námestí sa týči 400 rokov starý kostol a nájdete tu malebné úzke uličky, v ktorých vyrástli moderné vysoké budovy. Odporúčané je navštíviť múzeum El Museo del Oro ( zlaté múzeum ). Je to jedinečné miesto kde nájdete zbierku predšpanielskeho umenia a zlata nielen z Kolumbie ale aj okolitých krajín. V nedeľu je vstup zdarma.

Bogota katedrála arcibiskupa
Bogota katedrála arcibiskupa na námestí Bolívar

Chapinero: sa nachádza severne od La Candelaria. Tu sa nachádzajú kancelárske priestory, obytné domy a stovky možností pre Vaše nákupy a stravovanie. Štvrť je známa pre svoje divoké prevádzky a uličkami El Nogal, La Cabrera a Chico Reservado, kde nájdete obchodíky a reštaurácie, ktoré vám ponúknu netradičné jedlá.  Neváhajte ochutnať kolumbijsku kávu na akomkoľvek mieste a navštíviť  bary, kluby v okolí Zona Rosa. Ak si chcete oddýchnuť a nadýchať sa čerstvého vzduchu prejdite sa po krásnom zelenom parku Virrey .

Teusaquillo štvrť známa svojimi bohatými verejnými podujatiami a športovými a outdoorovými aktivitami. Nájdete tu športových fanúšikov, futbalový štadión, olympijsky vodný komplex, ktorý je najväčší a najmodernejší v Južnej Amerike a miesta pre najrôznejšie športové aktivity ako je tenis, atletika, basketbal, volejbal, bowling . Najdete tu najväčší verejný park Simón Bolívar, ktorý je domovom hudobných koncertov a festivalov a obľúbeným miestom pre najrôznejšie aktivity, ako je joga, cyklistika, korčuľovanie atď. La Macarena bohémska štvrť plná tradičných kaviarní, galérií a skvelých reštaurácii. Parque de la 93: moderná časť Bogoty s nočnými klubmi a kaviarňami, často navštevované „bogotskou smotánkou.“ Usaquén: najsevernejšej oblasť, ktorá je domovom mnohých vyhliadkových miest, moderných obchodných ulíc a tradičnej architektúry. Neobíďte ani hlavné námestie, ktoré je známe ako miesto stretnutí, kde je možné nájsť pekné reštaurácie a bary.