Medellín je po Bogote druhým najväčším mestom v Kolumbii. Nachádza sa v departmente Antioquia a má viac ako 2 milióny obyvateľov.  Medellín bol považovaný za jedno z najnebezpečnejších miest na svete. Bol to domov drogového magnáta Pabla Escobara ( celým menom Pablo Emilio Escobar Gaviria a.k.a El Patron alebo El Doctor ), zvaný Medellín Cartel, ktorý prakticky prevzal mesto počas tejto doby. Zastrašovanie, vraždy, únosy vyhnali z mesta množstvo rodín.  Escobarov kartel mal na svedomí viac ako 30 sudcov, 457 policajtov a tisícky neznámych ľudí. Deň po jeho 44.narodeninách El Doctor zomiera násilnou smrťou ako siedmy najbohatší muž sveta. V roku 1990, bol kartel rozpustený a mesto začalo rozkvitať.

Vraždy a ďalšie trestné činnosti prudko klesli, a dnes je Medellín jedným z najbezpečnejších miest v Latinskej Amerike. Medellín je obrovské mesto, ktoré sa rozprestiera v doline Aburrá, obklopený majestátnymi pohoriami. Bohatšie triedy žijú v štvrti El Poblado a ďalších tradičných prímestských štvrti, Laureles a Envigado. Medellín je najväčším priemyselným centrom a domovom fabrík vyrábajúcich všetko od návrhu odevov po autá značky Toyotu.

Pamiatky a zaujímavosti v Medelline:

Medellin je prvé a jediné mesto v Kolumbii, kde je vybudované metro. Medellín preslávil  krásne ženy, múzeum  Fernanda Botero a perfektnú klímu mesta, o čom svedčí jeho prezývka “mesto večnej jari“.  Ak sa do Medellina vyberiete cez Vianoce, uchváti vás vianočné osvetlenie Los alumbrados , ktoré je najkrajšie z celej Latinskej Ameriky. Osvetlenie  je sústredené  okolo Rio Medellin na ‘Puente de Guayaquil’ smerom do centra.  Netreba si nechať ujsť múzeum Museo de Antioquia. Zobrazuje zbierku súčasného umenia, vrátane mnohých kusov, obrazov a plastik Fernanda Boteriho, jedného z najvýznamnejších sochárov na svete. Museo Universidad de Antioquia predstavuje zlúčenie šiestich zbierok: Vizuálneho umenia, prírodných vied Univerzity, histórie, Galileove Interaktívne izby, ľudské bytosti a antropológia. Prado – kedysi bolo bohatým susedom mesta. Neskôr tu vyrástlo množstvo obrovských domov Pri návšteve ešte stále môžete vidieť niektoré z týchto krásnych starých domov, ktoré sa zachovali do dnes. Ak chcete prežiť večer v prijemnej spoločnosti navštívte Boston Park atraktívny priestor smerom dole k promenáde La Playa kde sa podvečer až do noci zhromažďujú ľudia a sledujú atrakcie. Parque de los Deseos” je park snov, blí­zko Antioquia’s University, má indiánsky kontext, nachádza sa tu planetárium a vedecké experimenty. Plaza de Cisneros je srdcom mesta. Krásne budovy spolu s knižnicou boli sektorom plným chudoby a drog. Dnes je nádherným miestom na oddych, kde strávite krásne chví­le. Zaujímavou budovou je Metropolitná katedrála – táto budova je jedna z najväčší­ch na svete postavená len z tehál. Nachádza sa pri Bolivar parku, v srdci mesta. Priamo v centre mesta sa nachádza park Parque Periodista. Stretáva sa tu smotánka. V baroch hrá rozmanitá hudba od raggae a starej salsy, až po rock. Medellín je mesto ktoré musíte navštíviť.

a je hlavným mestom departmentu Antioquia