Kolumbijskou menou je peso (COP) = 100 centávov. Bankovky sú denominované v hodnote 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 2 000 a 1 000, mince v hodnote 500, 200, 100, 50 a 20. Platiť kreditnými kartami sa dá, ale odporúča sa overiť si podmienky a možnosti platby v banke, kde máte založený účet.

Víza
Do Kolumbie nepotrebujete víza s účinnosťou od 10. Februára 2004, pokiaľ  Vaša návšteva neprekročí 180 dní. Slovenským návštevníkom stačí platný cestovný doklad    ( pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov ) a pri vstupe do krajiny za účelom návštevy či turistiky je treba na letisku požiadať o povolenie na vstup a pobyt, finančné prostriedky, ktoré chcete použiť na aktivity a pobyt.

Zdravie
Turisti sú povinný sa očkovať proti cholere a doporučuje sa očkovať proti besnote, zimnici, žltačke, týfusu, tetanu. Ak cestujete do južnej Kolumbie odporúča sa zobrať antimalariká. Voda z vodovodu je pitná vo všetkých veľkých mestách. Ale dá sa aj zakúpiť v obchodoch vo fľašiach.

Bezpečnosť
V posledných piatich rokoch sa výrazne zlepšila bezpečnosť. Samozrejme si treba dávať pozor na niektoré štvrte, cez deň aj noc v hlavnom mesta, ktoré nie sú odporúčané turistom. Pri návšteve tropických lesov a rezervácii sa odporúča sprievodca, ktorý pozná dokonale danú oblasť. Kolumbia je známa aj ako  krajina drog, marihuany a kokaínu. Odporúča sa nedávať do kontaktu s neznámymi ľuďmi či krátkodobými známosťami, hlavne pred odletom do Európy.

Dôležité tel.  čísla: polície: 112
telefón DAS tiesňového volania, bezpečnosť: 153
záchranná služba: 125
telefón civilnej obrany – v Bogote, zdravotná služba, zvláštne služby: 144

Jedlo
V mnohých oblastiach Kolumbia sa jedáva buñuelos (guličky s kukuričnej múky so syrom ), arepas (hrubé kukuričné tortilly, so syrom a maslom ), kto má  rád mastnejšie jedlá, tak si pochutná na Bandeja paisa ( ryža, fazuľa, vyprážaný banán a vajcia, chicharrón– bravčové oškvarky ), na obed a to najmä v nedeľu sa odporúča vyskúšať sancocho de gallina ( bohatá kuracia polievka podávaná s kúskami kuraťa, ryža a šalát ), v Hlavnom meste sa odporúča vyskúšať Ajiaco (kuracia polievka s tromi rôznymi druhmi zemiakov, zeleniny a bylín, podávané s ryžou, avokádom, mliekom, smotanou a kapary). Kolumbia je známa svojou obľubou v sladkých dezertoch, preto treba vyskúšať tortu Tres leches ( piškóty namočené v mlieku, so šľahačkou, kondenzovaným mliekom). Ďalším vynikajúcim dezertom je leche Asada, chutí ako grilované mlieko.

Pitie
Agua de panela je nápoj pripravovaný so sušenej cukrovej trstiny. Niekedy s pridaním škorice alebo klinčekov dáva nápoju jedinečnú vôňu a chuť. Za Kolumbijsky národný nápoj sa považuje Aguardiente má silnú príchuť anízu. Každý región má svoje vlastné Aguardiente, “Antioqueño” (od Antioquia), “Cristal” (z Caldas), “Quindiano” (od Quindío), “Blanco del Valle” (z Valle del Cauca) a “Nektar” (z Cundinamarca) . Nájdete tu aj rôzne druhy rumu, ako “Ron Medellin Añejo” (tiež z Antioquia) a “Ron Viejo de Caldas” ( z Caldas).
Ak navštívite kávovú plantáž “Finca cafetera“, môžete nielen ochutnať kvalitnú voňavú kávu, ale si ju aj zakúpiť. Kávové bobule vám ručne vyberú, umyjú, opečú v tehlových kachliach. Je to nezabudnuteľný zážitok. V Bogota sa ponúka, čierna prekvapkávaná káva refferred ako “tinto“. Takto pomenúvajú aj víno, tak nebuďte prekvapený ak vám donesú niečo iné ako ste čakali.